strona główna
Pisarz:
Krzysztof Bochus

Wydawnictwa zwarte
Scenariusze, utwory sceniczne, słuchowiska
Publikacje w antologiach i pracach zbiorowych
Publikacje w czasopismach
Przekłady
Adaptacje
Wstępy, prace redakcyjne

Wywiady i wypowiedzi

Bibliografie, słowniki, historie literatury
Opracowania ogólne
Pomniejsze materiały biograficzne
Opracowania poszczególnych utworów

Utwory poświęcone pisarzowi
Informacje inne



 (c)2002 InfoServe.pl
 
Krzysztof Bochus

Ur. 1955
Prozaik, publicysta, redaktor

Na świat przyszedł 9 czerwca 1955 w Kwidzynie jako syn Stanisława, nauczyciela, i Franciszki z domu Wojciechowskiej. Ojciec pisarza po II wojnie światowej przybył na Pomorze z Bochni, pochodził z rodziny o długoletnich tradycjach górniczych. Rodzina matki wywodziła się ze Stryja (dziś miasto na Ukrainie w obwodzie lwowskim). Po wojnie rodzice K. Bochusa zamieszkali w Kwidzynie, a następnie w latach 80. w Gdańsku.
Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 4 w Kwidzynie odbył edukację w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Kwidzynie (1970-1974). Wspomnienia ze szkolnych lat zaowocowały opublikowaniem artykułu w pracy zbiorowej pt. „Kwidzynianie ptakom podobni”. W latach 1974–1979 studiował na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Studia ukończył z tytułem magistra. Tematem pracy magisterskiej była „Rola stereotypów w ideologii III Rzeszy”.
W latach 1979–1994 zatrudniony był w redakcji magazynu „Nowa Wieś” na stanowisku redaktora, kierownika działu, zastępcy redaktora naczelnego. W 1994 podjął pracę jako sekretarz redakcji periodyku „Dobre Rady”. Funkcję tę sprawował do 1997. W latach 1998–2000 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Sukces”. Przez kolejne 6 lat pracował na stanowisku rzecznika prasowego i dyrektora marketingu spółki deweloperskiej J.W. Construction. Jednocześnie (2000–2005) był wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarstwa i Mediów Publicznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie. W 2006 został dyrektorem działu w spółce Edukacja Polska. Po 4 latach podjął pracę w firmie deweloperskiej Budrem, gdzie był w latach 2010–2016 dyrektorem działu marketingu. Od roku 2017 do 2018 pracował jako autor w Wydawnictwie MUZA. Od 2019 związany jest, także jako autor, z wydawnictwem Skarpa Warszawska. Należy również do kolegiów redakcyjnych magazynów Historia Bez Tajemnic i Skarpa Warszawska.
Jego debiut prasowy miał miejsce w 1979 na łamach tygodnika Nowa Wieś. Publikował m.in. w takich czasopismach jak: Nowa Wieś, Dobre Rady, Wprost, Focus, Przegląd Tygodniowy. Doświadczenie publicystyczne uzyskał także jako członek kolegiów redakcyjnych magazynów Historia Bez tajemnic, Skarpa Warszawska.
Debiut literacki Bochusa stanowiła wydana w 2017 nakładem Wydawnictwa MUZA powieść „Czarny manuskrypt”. Kontynuację „Czarnego manuskryptu stanowi seria powieści: „Martwy błękit”, „Szkarłatna głębia”, „Miasto duchów”. Głównym bohaterem cyklu utworów jest radca kryminalny Christian Abell. Akcja w kryminalnych powieściach historycznych ulokowana została na Pomorzu, ówcześnie należącym do Niemiec, oraz w II Wolnym Mieście Gdańsku. Przestrzeń obejmuje m. in. Kwidzyn (Marienwerder), Malbork (Marienburg), Mierzeję Wiślaną w latach 1930–1945.Uzupełnieniem tej serii jest dwutomowy prequel literacki „Wachmistrz”, „Wachmistrz. Dogrywka”. Krzysztof Bochus jest również autorem serii współczesnych thrillerów sensacyjnych („Lista Lucyfera”, „Boski znak”, „Klątwa Lucyfera”, „Wirtuoz”), której bohaterem jest Adam Berg, dziennikarz śledczy, absolwent historii Uniwersytetu Gdańskiego, poszukujący zaginionych w czasie artefaktów i skarbów kultury narodowej. Berg jest wnukiem radcy Abella z powieści retro. Dzięki temu zabiegowi obie serie tworzą pewną komplementarną całość.
Wartością dodaną do fabuły kryminalnej powieści autora jest szeroka panorama ówczesnych realiów, i postaw społecznych. Pisarz pieczołowicie odwzorowuje w swoich powieściach topografię II Wolnego Miasta Gdańska. Książki te mają charakter poznawczy. Popularyzują złożone i wielokulturowe dzieje Pomorza. W dziełach tych, wykraczających poza formułę kryminału, ważną rolę odgrywa historia. Stanowi ona tło dla moralnych dylematów i wyzwań, przed jakimi stają bohaterowie powieści, żyjący zazwyczaj w czasach stanowiących trudną próbę dla ich charakterów i wyznawanych zasad moralnych.
W 2022 otrzymał stypendium Miasta Warszawy na napisanie książki „Czarna krew”.
Regularnie bierze udział w festiwalach literackich i targach książki w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Białymstoku, Poznaniu.
Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej.
Mieszka w Warszawie. Posiada także mieszkanie w Gdańsku, które stanowi jego pracownię literacką.
W 2024 roku został nominowany do nagrody w plebiscycie organizowanych przez tygodnik Zawsze Pomorze "Pomorzanka/Pomorzanin roku 2023".

Nagrody:
Nagroda Złoty Pocisk, dla „Szkarłatnej głębi”, jako najlepszej powieści kryminalno-historycznej w 2018 w Polsce; Nagroda Grand Prix w konkursie Brakująca Litera – dla Szkarłatnej głębi”, jako najlepszej powieści w 2018; Nominacja Festiwalu Kryminalna Warszawa – „Lista Lucyfera” (2019); Nominacja do „Wawrzynu”, Literackiej Nagrody Warmii i Mazur – „Szkarłatna głębia” (2018); III miejsce w konkursie na najlepszy kryminał retro roku 2020 Festiwalu Kryminalny Magiel (2020); II miejsce w konkursie książki pomorskiej „Costerina 2022” - za „Wachmistrza. Dogrywkę”; Nagroda „Złoty Kościej” za „Czarną krew” - Kryminał Roku (2022); Trzykrotne nominacje do nagrody Wielkiego Kalibru (długa lista), (2018, 2019, 2022)

Opracowano na podstawie ankiety wypełnionej przez pisarza w maju 2023 r.


Biogram i bibliografię oprac. Leszek Selin

Bibliografię opracowano w oparciu o:
- zbiory zawarte w katalogu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku
- internetową bazę Bibliografii Pomorza Gdańskiego i Środkowego
- katalogi Biblioteki Narodowej
Opisy wydawnictw zwartych sporządzono z autopsji.

© Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku


Indeks Tytułów




TWÓRCZOŚĆ



Wydawnictwa zwarte



  1. Czarny manuskrypt [powieść] / red. Anna Jutta-Walenko ; projekt okładki Mariusz Banachowicz. - Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie, 2017. - 381 s. ; 13 x 20 cm.
    ISBN 978-83-287-0545-6
    Wyd. 1 [właśc. 2] / red. Rafał Bielski ; projekt okładki Mariusz Banachowicz. - Warszawa : Wyd. Skarpa Warszawska, 2020. - 372 s. ; 13 x 20. - ISBN 978-83-66195-82-0 [dedykacja]: Moim wnukom, Adamowi i Kacprowi Tomczakom, poświęcam [na IV stronie okładki nota o książce]
        Dedykacja: Moim wnukom, Adamowi i Kacprowi Tomczakom, poświęcam
    * Na skrzydełkach nota o autorze i fragment powieści.
    * Na [7] stronie fragment z Ewangelii świętego Łukasza oraz cytat z wypowiedzi Jacopone da Todi.
    * Na [10] stronie informacja: "Ta książka jest fikcją literacką i wytworem wyobraźni autora. Wszelkie podobieństwo do realnych osób i zdarzeń jest niezamierzone i całkowicie przypadkowe. Autor, korzystając ze swojej licentia poetica, starał się oddać realia opisywanych miejsc, ale tylko w takim zakresie, na jaki pozwala fabuła powieści."
    * Na IV stronie okładki nota o książce.
    Kwidzyn - w literaturze ; Malbork - w literaturze ;

  1. Martwy błękit [powieść] / red. Małgorzata Burakiewicz ; projekt okładki Mariusz Banachowicz. - Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie, 2017. - 444 s. ; 13 x 20 cm.
    ISBN 978-83-287-0762-7
        Dedykacja: Mojej pierwszej wnikliwej Czytelniczce, żonie Urszuli, z wdzięcznością poświęcam
    * Na skrzydełkach nota o autorze i fragment powieści.
    * Na IV stronie okładki informacja o książce.
    Gdańsk - w literaturze ;

  1. Szkarłatna głębia [powieść] / red. Małgorzata Burakiewicz ; projekt okładki Mariusz Banachowicz. - Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie, 2018. - 413 s. ; 13 x 20 cm.
    ISBN 978-83-287-0959-1
        Dedykacja: Mojej córce Annie, tak podobnej do mnie, poświęcam
    * Na skrzydełku nota o autorze.
    * Na IV stronie okładki informacja o książce.
    Mierzeja Wiślana - w literaturze ; Elbląg - w literaturze ;

  1. Lista Lucyfera [powieść] / red. Anna Mieczkowska ; projekt okładki Agnieszka Kielak. - Warszawa : Wydaw. Skarpa Warszawska, 2019. - 450 s. ; 13,5 x 20,5 cm
    ISBN 978-83-66195-04-2
    Wydanie dźwiękowe: czyta Szymon Bobrowski. - Warszawa : Wydaw. Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska, cop. 2021. - 1 płyta (CD MP3) ; 12 cm. - ISBN 9788366195042
        Dedykacja: Rodzicom i bratu Wiesławowi, moim najbliższym, którzy nie doczekali poświęcam
    * Na stronie [5] informacja: "Ta powieść jest fikcją literacką. Wszelkie podobieństwo do realnych osób i zdarzeń jest niezamierzone i całkowicie przypadkowe."
    * Na IV stronie okładki nota o książce i autorze, oraz fot.
    Gdańsk - w literaturze ;

  1. Miasto duchów [powieść] / red. Anna Mieczkowska ; projekt okładki Mariusz Banachowicz. - Warszawa : Wyd. Skarpa Warszawska, 2019. - 333 s. ; 13,5 x 20,5 cm.
    ISBN 978-83-661-9521-9
        Dedykacja: Mojej siostrze Teresie poświęcam
    * Na stronie [5] informacja: "Ta książka jest fikcją literacką. Wszelkie podobieństwo do realnych osób i zdarzeń jest niezamierzone i całkowicie przypadkowe."
    * Na skrzydełku nota o autorze.
    * Na IV stronie okładki nota o książce.
    Gdańsk - w literaturze ;

  1. Boski znak [powieść] / red. Anna Mieczkowska ; projekt okładki Agnieszka Kielak. - Warszawa : Wyd. Skarpa Warszawska, 2020. - 365 s.
    ISBN 978-83-66195-63-9
        Dedykacja: Mojemu zięciowi Michałowi, pierwszemu i wnikliwemu czytelnikowi, poświęcam
    * Na stronie [5] znajduje się informacja: "Tak siążka jest fikcją literacką, mimo że w jej fabułę wplecione są prawdziwe postacie i zdarzenia, które miały miejsce naprawdę."
    * Na IV stronie okładki nota o książce i autorze oraz fot.

  1. Wachmistrz  : dogrywka [powieść] / red. Anna Mieczkowska ; projekt okładki Mariusz Banachowicz. - Warszawa : Wyd. Skarpa Warszawska, 2020. - 333 s. ; 13,5 x 20,5 cm.
    ISBN 978-83-66939-1
        Dedykacja: Moim Rodzicom poświęcam
    Na stronie [7] informacja: "Ta książka jest fikcją i wytworem wyobraźni autora. Wszelkie podobieństwo do realnych osób i zdarzeń jest niezamierzone i całkowicie przypadkowe. Autor, korzystając ze swojej licentia poetica, starał się oddać realia opisywanych miejsc, ale wtakim zakresie, na jaki pozwalała fabuła powieści."
    * Na skrzydełkach nota o autorze i fragment powieści.
    * Na IV stronie okładki informacja o książce.
    Gdańsk - w literaturze ;

  1. Wachmistrz [powieść] / red. Anna Mieczkowska ; projekt okładki Mariusz Banachowicz. - Warszawa : Wyd. Skarpa Warszawska, 2020. - 339 s. ; 13,5 x 20,5 cm.
    ISBN 978-83-66644-08-3
    * Na skrzydełkach nota o autorze i fragment powieści.
    * Na IV stronie okładki nota o książce.
    * Na stronie [5] informacja: "Ta książka jest fikcją literacką i wytworem wyobraźni autora. Wszelkie podobieństwo do realnych osób i zdarzeń jest niezamierzone i całkowicie przypadkowe. Autor, korzystając ze swojej licentia poetica, starał się oddać realia opisywanych miejsc, ale tylko w takim zakresie, na jaki pozwalała fabuła powieści."
    Gdańsk - w literaturze ;

  1. Klątwa Lucyfera [powieść] / red. Anna Mieczkowska ; projekt okładki Agnieszka Kielak. - Warszawa : Wydaw. Skarpa Warszawska, 2021. - 379 s. ; 13,5 x 20,5 cm
    ISBN 978-83-66644-62-5
        Dedykacja: Mojej siostrze Beacie poświęcam
    * Na [5] stronie informacja: "Ta książka jest fikcją literacką i wytworem wyobraźni autora. Wszelkie podobieństwo do realnych osób i zdarzeń jest niezamierzone i całkowicie przypadkowe. Autor, korzystając ze swojej licentia poetica, starał się oddać realia opisywanych miejsc, ale tylko w takim zakresie, na jaki pozwala fabuła powieści."
    *Na IV stronie okładki nota o książce i autorze, oraz fot.

  1. Czarna krew [powieść] / red. Karolina Macios ; projekt okładki Anna Slotorsz. - Warszawa : Wydaw. Skarpa Warszawska, 2022. - 380 s. ; 13,5 x 20,5 cm
    ISBN 978-83-67343-60-2
    * Na II stronie okładki nota o autorze.
    * Na IV stronie okładki nota o książce.
    * NA stronie [5] informacja: "Ta książka jest fikcją literacką i wytworem wyobraźni autora. Wszelkie podobieństwo do realnych osób i zdarzeń jest niezamierzone i całkowicie przypadkowe. Autor, korzystając ze swojej licentia poetica, starał się oddać realia opisywanych miejsc, ale tylko w takim zakresie, na jaki pozwalała fabuła powieści."
    * na stronie [7] fragmient wiersza Williama Blake a "Wróżby niewinności".

  1. Wirtuoz [powieść] / red. Karolina Macios ; projekt okładki Agnieszka Kielak. - Warszawa : Wyd. Skarpa Warszawska, 2022. - 362 s. ; 13,5 x 20,5 cm.
    ISBN 978-83-67093-38-5
        Dedykacja: Poświęcam tym wszystkim, którzy byli moją inspiracją
    * Na stronie [5] informacja: "Ta książka to fikcja literacka. Wszelkie podobieństwo do realnych osób i zdarzeń jest niezamierzone i całkowicie przypadkowe."
    * Na stronie [7] cytat z "Imię róży" Umberto Eco: "Chciałem, żeby czytelnik się bawił. Przynajmniej tak, jak bawiłem się ja".
    * Na IV stronie okładki nota o książce i autorze oraz fot.

  1. Dolina gniewu [powieść] / red. Paweł Wielopolski ; projekt okładki Mariusz Banachowicz. - Warszawa : Wyd. Skarpa Warszawska, 2023. - 350 s. ; 13,5 x 20,5 cm.
    ISBN 978-83-8329-125-3
        Dedykacja: Mojemu przyjacielowi Sławkowi Lipińskiemu
    * Na skrzydełku nota o autorze.
    * Na IV stronie okładki nota o książce.
    Gdańsk - w literaturze ;

Scenariusze, utwory sceniczne, słuchowiska



Publikacje w antologiach i pracach zbiorowych



Publikacje w czasopismach



  1. Boski znak :  [proza] // Prowincja. - 2020, nr 1, s. 11-15
    Fragment powieści: Boski znak

  1. Wachmistrz :  [proza] // Prowincja. - 2020, nr 3, s. 10-12
    Fragment powieści: Wachmistrz
    Gdańsk - w literaturze ;

  1. Jak król królowi :  [artykuł] // Skarpa Warszawska. - 2023, nr 11, s. 66-69
  1. Długi powrót Jana III :  [artykuł] // Skarpa Warszawska. - 2024, nr 2, s. 82-84
  1. Odyseja "Praczki" i Palacza" :  [artykuł] // Skarpa Warszawska. - 2024, nr 1, s. 86-88
Przekłady



Adaptacje



Wstępy, prace redakcyjne






WYWIADY I WYPOWIEDZI



  1. Kostiumy się zmieniają, a my wciąż ulegamy tym samym żądzom [wywiad] / Ryszarda Wojciechowska // Polska (Metropolia Warszawska, wyd. zasadnicze). - 2017, nr 101, dod. Polska Café, s. 2-3

  1. Krzyżackie warownie ze zbrodnią w tle [wywiad] / Arkadiusz Kosiński // Prowincja. - 2017, nr 1, s. 34-38

  1. Rozmawiamy z Krzysztofem Bochusem, autorem książki [wywiad] // Kwidzyn naszemiasto. - 2017, https://kwidzyn.naszemiasto.pl/czarny-manuskrypt-rozmawiamy-z-krzysztofem-bochusem-autorem/ar/c13-4069107 [data dostępu 21.07.2023]
    * Wywiad na stronie internetowej portalu "Kwidzyn naszemiasto" umieszczony dnia 01.04.2017.


  1. W idyllicznym Sopocie zdarzały się dramaty i zbrodnie : Krzysztof Bochus o książce  [wywiad] / Przemysław Gulda // wyborcza.pl : Trójmiasto. - 2017, https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35611,22748933,w-idyllicznym-sopocie-zdarzaly-sie-dramaty-i-zbrodnie-krzysztof.html?disableRedirects=true [data dostępu: 25.07.2022]
    Wywiad na stronie "wyborcza.pl" umieszczony dnia 07.12.2017.


  1. Christian Abell jeszcze powróci [wywiad] / Ryszarda Wojciechowska // Dziennik Bałtycki. - 2018, nr 150, s. 11

  1. Bochus: Nigdy mentalnie nie wyjechałem z Gdańska, chociaż mieszkam w Warszawie : "Miasto duchów" o mroczna opowieść o zbrodni, samotności i winach, które nie ulegają przedawnieniu [wywiad] / Ryszarda Wojciechowska // Polska (Metropolia Warszawska, wyd. zasadnicze). - 2019, nr 86, dod. Polska Café, s. 14

  1. Na tropach "Lucyfera" [wywiad] / Ryszarda Wojciechowska // Dziennik Bałtycki. - 2019, nr 75, s. 30

  1. Niespodziewana iluminacja zmienia wszystko [wywiad] / Arkadiusz Kosiński // Prowincja. - 2019, nr 3, s. 197-200

  1. Wracam do Gdańska na chwilę przed Apokalipsą [wywiad] / Ryszarda Wojciechowska // Dziennik Bałtycki. - 2019, nr 202, s. 28-29

  1. Bochus: Mój bohater podoba się zwłaszcza czytelniczkom : zawsze fascynowało mnie zło, zwłaszcza takie, którego nie sposób wyplenić i które nieustannie znajduje naśladowców [wywiad] / Ryszarda Wojciechowska // Polska (Metropolia Warszawska, wyd. zasadnicze). - 2020, nr 22, s. 17

  1. Zależy mi na dobrym odbiorze mojej książki w Trójmieście [wywiad] / Ryszarda Wojciechowska // Dziennik Bałtycki. - 2020, nr 243, s. 20-21

  1. Gdańsk jest tu brudny i żarłoczny [wywiad] / Ryszarda Wojciechowska // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 241, s. 18

  1. Na tropach "Lucyfera"  [wywiad] / Ryszarda Wojciechowska // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 72, s. 13

  1. Wachmistrz "puszcza" oko [wywiad] / Adam Kamiński // Prowincja. - 2021, nr 1, s. 20-23

  1. Krzysztof Bochus, autor kryminałów: : ponownie stałem się gdańszczaninem [wywiad] /  Ryszarda Wojciechowska. - Fot. // Zawsze Pomorze : niezależny portal regionalny. - 2022, https://www.zawszepomorze.pl/czarna-krew-najnowsza-ksiazka-krzysztofa-bochusa-nie-wyciagamy-z-historii-zadnych-nauk [data dostępu: 21.07.2023]
    * Wywiad na stronie internetowej portalu "Zawsze Pomorze" umieszczony dnia 22.10.2022.


  1. Abel szuka Lebesnbornu : pod tą nazwą krył się jeden z najbardziej zbrodniczych i perfidnych programów III Rzeszy [wywiad] / Ryszarda Wojciechowska // Zawsze Pomorze. - 2023, nr 19, s. 12-13




OPRACOWANIA



Bibliografie, słowniki, historie literatury



Opracowania ogólne



  1. Krzysztof Bochus - życie i twórczość [film dokumentalny] ; zdjęcia i montaż Marcin Okoń Okoniewski ; rozmawiał z autorem Rafał Bielski ; asystowała na planie Ola Snopkowska // Okoń w sieci, 2022 [data publikacji] https://www.youtube.com/watch?v=Vk_6gfeIaJk [data dostępu 21.07.2023] ; czas trwania 18 minut

Pomniejsze materiały biograficzne



  1. MZG: Czytelnicy głosują na cenny Wawrzyn [artykuł] // Gazeta Olsztyńska. - 2019, nr 100, s. 16
    * Dot. nominowania utworów do do literackiej nagrody Warmii i Mazur, m.in. "Szkarłatnej głębi" Krzysztofa Bochusa.


Opracowania poszczególnych utworów



  1. Martwy błękit
    Arkadiusz Kosiński: Kto morduje żydowską rodzinę z Sopotu? [artykuł] // Dziennik Bałtycki. - 2017, nr nr 181, s. 10

  1. Martwy błękit
    Wojciech Fułek: Zbrodnia trzęsie Wolnym Miastem [artykuł] // Dziennik Bałtycki. - 2018, nr 33, s. 21

  1. Szkarłatna głębia
    Zbrodnia w klimacie retro [recenzja] // Made In Warmia & Mazury. - 2018, nr 14, s. 18

  1. Szkarłatna głębia
    Hanna Tomaszewska-Reich: Christian Abbel prowadzi śledztwo [recenzja] // Gazeta Olsztyńska. - 2019, nr 241, s. 12




UTWORY POŒWIĘCONE PISARZOWI



Informacje inne




Do góry | Powrót do wyboru pisarza